ІІІ Францисканський Орден

Хто ці люди? Чим вони займаються? Де живуть?

Oригінальною постаттю в історії Католицької Церкви є св.Франциск Ассізький (1182-1226 рр.). Протягом останніх восьми століть він постійно пробуджує велику зацікавленість людей Євангелієм та заохочує до наслідування Ісуса Христа, вбогого, смиренного, покірного, лагідного й постійно радісного в любові.

Франциск, як кожна молода людина, шукав сенс життя. Він знайшов таємницю справжньої свободи, радості та щастя, коли повністю довірився Богові та пішов за Його голосом. Спосіб життя св.Франциска та його товаришів завжди пробуджував і продовжує пробуджувати в багатьох людях прагнення досконалості за прикладом Христа й перших християн. Люди, захоплені цією неповторною постаттю, об'єднуються в спільноти, які переймають досвід євангельського життя від послідовників св. Франциска. Заснування францисканських спільнот світських почалось у ХІІІ ст. Особливий спосіб життя св. Франциска за Євангелієм дав початок великому рухові віднови Церкви, що охопив також і тих, хто не міг вступити до Першого (чоловічого) чи Другого (жіночого) Орденів. Цей рух світських увійшов в історію під назвою Третього Ордену (Терціарії), який тепер називається Францисканським Орденом Світських або Францисканською Сім'єю Світських (стара назва – Брати і Сестри Покаяння). Св. Франциск і його товариші допомагали людям усвідомити, що не обов'язково перебувати за мурами монастиря для того, щоб осягнути досконалість християнського життя. Адже святими можуть стати також і світські особи – в родинному житті та виконанні своїх професійних обов'язків.

Св. Франциск і його товариші допомагали людям усвідомити, що не обов'язково перебувати за мурами монастиря для того, щоб осягнути досконалість християнського життя. Адже святими можуть стати також і світські особи – в родинному житті та виконанні своїх професійних обов'язків.

Тома Челанський, перший біограф св.Франциска (ХІІІ ст.), так писав про початок францисканського руху: «Багато людей: вельможні й прості, духовні й світські, що їх торкнувся Божий подих, почали горнутися до св. Франциска, тому що прагнули жити під його духовним керівництвом. Він, мов ріка, сповнена небесної благодаті, зрошував усіх їх дощем благодатей, а ґрунт їхніх сердець оздоблював квітами чеснот. На його заклик люди обох статей крокують до спасіння за його взірцем, статутом і вченням. Для всіх він дав правила життя й показав шлях спасіння, що відповідає кожному стану» (1Чел 37).

У цьому Статуті життя Світських Францисканців святий отець Франциск зобов'язував до публічного сповідування віри, послуху Церкві. Він забороняв носити зброю, закликав відмовитись від будь-яких форм насильства, а також – до вірного виконання своїх обов'язків. Він ще вимагав турбуватися про лагідність, чистоту серця та жертовність духа в служінні бідним.

Хто ми?

Ми належимо до громадського об'єднання Римо-Католицької Церкви та живемо францисканською духовністю в спільнотах під духовним керівництвом священиків Першого Францисканського Ордену. Після ІІ Ватиканського Собору, який звернув особливу увагу на присутність та свідоцтва світських католиків у будь-якому середовищі, ІІІ Орден відновився. У 1978 р. Папа Павло VІ затвердив терціарський Устав, а у 1990 р. Папа Йоан Павло ІІ – нові Конституції, згідно з якими всі католики: діти, молодь і дорослі – можуть, йдучи за Божим покликанням, впроваджувати Євангеліє в життя, приймаючи духовність Францисканського Ордену Світських.Ми займаємось апостольсько-євангелізаційною діяльністю з метою досягнення християнської досконалості. Як світські католики – чоловіки і жінки, люди різних станів та різного фаху – ми прагнемо формувати своє щоденне життя на основі дуже простих і зрозумілих євангельських порад. Наші братські спільноти розповсюджені по всьому світі. На сьогодні нас близько 450 тисяч.

Протягом минулих 800 років цим шляхом, що був відкритий св. Франциском Ассізьким, пройшли сотні тисяч людей, серед них: король Франції св. Людовік ІХ, св. Єлизавета, дочка угорського короля, папа Лев ХІІІ, папа Бенедикт XV, Христофор Колумб, Томас Бекон та інші.В Україні перші спільноти Світських Францисканців з'явилися вже в XIV ст. Такий спосіб життя у євангельському братерстві завжди захоплював народ нашого краю. Жорстоке переслідування Церкви після Жовтневого перевороту не могло знищити в серцях людей того чарівного шляху до нашого Небесного Отця, який був нам вказаний св. Франциском.Зараз в Україні нас близько 1100 осіб. Ми об'єднуємось приблизно у 50-ти спільнотах римо-католицьких парафій. Серед нас є люди різного соціального походження, різної освіти, різних професій. Ми дуже радіємо з того, що до нашого Ордену все частіше вступають молоді люди. Відповідаючи на потреби сучасного суспільства, Орден створивФранцисканську Школу Євангелізації, яка служить відновленню парафій та місцевих спільнот ФОС.

Серед нас є люди різного соціального походження, різної освіти, різних професій. Ми дуже радіємо з того, що до нашого Ордену все частіше вступають молоді люди. Відповідаючи на потреби сучасного суспільства, Орден створивФранцисканську Школу Євангелізації, яка служить відновленню парафій та місцевих спільнот ФОС.

Чого ми прагнемо?

Інтенсивно працюючи над собою, ми прагнемо, як св. Франциск, створити в собі серце дитини в очах Бога, серце матері в очах ближніх і серце суворого судді в своїх очах. Хочемо мислити, відчувати, говорити, молитися й діяти, як це робив Ісус Христос. Таким чином ми хочемо досягти ідеалу християнської зрілості, яка проявляється в тому, щоб не казати нічого поганого про свого ближнього. З тієї самої причини ми прагнемо, щоб наша спільнота була чимось більшим, аніж групою чи організацією людей, котрі разом зустрічаються. Особливо піклуємося про родинну атмосферу наших зустрічей, підтримку один одного у важких життєвих випробуваннях (наприклад, втрата праці, хвороба, операція, смерть близьких осіб). Ось основні риси нашої духовності та життя:

• життя згідно з Євангелієм (Ісус Христос – ось Натхнення й Центр нашого життя. Світський францисканець своїм життям та словом свідчить про Христа й шукає Його в братах, Святому Письмі, Церкві, а особливо в Святій Літургії);

• життя в повній єдності з Церквою – з Папою та Єпископами (ми хочемо бути опорою Церкви і завжди підтримувати її пастирів);

• життя в братерстві (спільнота – це місце, де цей євангельський ідеал стає реальністю завдяки молитві та постійному наверненню кожного з нас. Ми намагаємось з родинною повагою та ввічливістю ставитись один до одного, допомагати один одному та спільно вирішувати життєві проблеми);

• життя з апостольським запалом (в пошуках світла й сили Святого Духа ми намагаємось особисто та разом з членами місцевих спільнот проповідувати Євангеліє та виконувати всі доручені нам завдання. Вітаючи один одного словами: “Мир та добро!”, ми хочемо бути миротворцями в своїх родинах та своєму оточенні);

• служіння бідним, хворим, самотнім й тим, хто чекає на допомогу (це характерна риса нашої діяльності);

• радісне прославлення Бога-Творця в усіх ділах рук Його (захоплюючись природою, ми співпрацюємо з екологічним рухом).

Як ми об'єднуємося?

Францисканська Родина Світських не могла б бути середовищем духовного зростання у спільноті без зовнішньої структури, необхідної для плідного функціонування. Кожна братська спільнота має свою Раду, яка обирається на три роки. Францисканський Орден Світських охоплює спільноти на різних рівнях (місцеві, регіональні, державні, міжнародні). Духовну опіку на різних ступенях здійснюють священики з Першого Францисканського Ордену або делеговані єпархіальні священики (у деяких місцевих спільнотах). Прийняття світських осіб до францисканської спільноти відбувається в три етапи:

• Постулат – це етап підготовки до періоду формації; він необхідний для знайомства з францисканською духовністю, розпізнавання покликання, а також взаємного ознайомлення спільноти та кандидата.

• Новіціат – період випробування (принаймні протягом року), який має на меті визрівання покликання, спробу євангельського життя в спільноті та кращого ознайомлення з Орденом.

• Складання річних та довічних обітниць євангельського життя.

Хто може до нас приєднатись?

Є багато – чоловіків та жінок, одружених та самотніх, – котрі хотіли б бути більш корисними для Церкви та суспільства й мають можливість віддати часточку свого вільного часу для служби Богові й ближнім, залишаючись світською людиною, живучи у своїй родині та виконуючи свої професійні обов'язки. Знак, що дозволяє розпізнати те, що Бог кличе також тебе до нашої великої францисканської родини, – це прагнення інтенсивного переживання Євангелія, а також бажання бути знаряддям добра і миру в світі в дусі св. Франциска.

Отже, якщо ти хочеш мати нових братів і сестер у Христі, приєднуйся до нашої Родини.